Jack sat in a big boy high chair at a restaurant yesterday for the first time. He can’t sit up on his own, but the high chair cover I have has a strap that helps with that, plus he’s pretty good at sitting when he’s leaning against something… I cannot BELIEVE how big he’s getting!

My kids….

were cute yesterday…..

They watched a morning cartoon together…..

Jack used his mesh teether for the first time…

And Josie left her cat, Peeper, at Nana’s; so she decided she needed to sleep with about 15 other animals to compensate….

I love my family. God is so good.

So Jack (finally) had a great sleeping night last night. Went to sleep at normal time, didn’t wake to eat until 2:20, then back to sleep until 5:45! Normally he only has one longisg stretch (which generally ends at 1) and then he is up every 2 hours or less. I wish he would get on that schedule, because it would work PERFECT with my school schedule ;).

Baby Food

Yesterday I made and froze lots and LOTS of baby food. I really have a lot of fun making it :). 

I was interested to see how much money I was saving by making it (or if I was even saving any money at all!) So here’s how it turned out. 

I spent $16.50 at Smiley’s Produce stand in Ridgetop. I got:

8 zucchini

7 squash

10 peaches

After I cooked, blended, and froze it, I ended up with-

40 cubes of zucchini

34 cubes of squash

55 cubes of peaches

(1 cube = 1 oz of food)

I looked on Amazon to see how much that would cost me if I were to buy Gerber 1st foods baby food, using my subscribe and save membership (the cheapest price I’ve found). There, I found that for squash AND peaches (they don’t make zucchini baby food, so I just used the price for squash), the price averaged out to be $.20 per ounce. I made 129 ounces total, which would have cost me $25.80-so I saved $9.30! Awesome! Definitely a good incentive for continuing making my own. Although, I think I would’ve kept making it, even if I wasn’t saving money!